math

posted by .

Marie bought 5 yards of material to make doll clothes. this costs $8.90. what is the cost of 1 yard of material?

  • math -

    8.90 / 5 = $____

  • math -

    Shouldn't you be doing you're own work? :')

Respond to this Question

First Name

School Subject

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Mrs. Hansen has 84 yards of material available to make school uniforms. Each uniform requires 3 / 4 yard of material. How many uniforms can be made?
  2. Math

    Mrs. Bryant bought 6 and 3/5 yards of silk material. She used 2 and 4/5 yards of the material to make a blouse for her daughter Mikayla. How many yards does she have left?
  3. math

    Indira bought 6 yards of material for drapes and a bag of buttons. She spent a total of $39. If the buttons cost her $3, how much was each yard of material?
  4. algebra

    lura has 4 yards of material.she is making clothes for her doll. each dress requires 1/6 yards of material. how many dresses will she be able to make?
  5. Algebra

    A person has 29 1/2 yards of material available to make doll outfits. Each outfit requires 3/4 yard of material. a: How many outfits can be made?
  6. Algebra: help

    A person has 29 1/2 yards of material available to make doll outfits. Each outfit requires 3/4 yard of material. a: How many outfits can be made?
  7. Math

    How many complete sets of aprons could you make out of 5 1/2 bolts of material and 1 bolt is equal to 15 yards?
  8. Math

    To make a jacket it takes 1 7/8 yards of material and the material cost $9.00 a yard. What does it cost to make the jacket?
  9. Math

    The drama teacher is making costumes for the school play. Each costume requires 1 and 2/3 yards of material and 3/4 of a yard of ribbon. The material costs $2.99 per yard and the ribbon costs 59 cents per yard. What is the approximate …
  10. Math

    Mrs.Jacobs bought one third of one yard of material at $6.96 per yard, and 3 yards of material at $8.24 per yard. How much did she spend for all of the material?

More Similar Questions