pre algebra

posted by .

matthew mixes pretzels that sell for $1.50 a pound with cereal that sells for $3.00 per pound. he wants to make 12 pounds of mixture to sell for $2.00 a pound. how many pounds of each should he use?

  • pre algebra -

    amount of pretzels ---- x lbs
    amount of cereal ----- 12-x lbs

    1.5x + 3(12-x) = 2(12)

    continue

Respond to this Question

First Name

School Subject

Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  2. algebra

    walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that sells for $4 per pound. HOw many pounds of each type of nut are needed?
  3. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that …
  4. algebra

    how many pounds of cashew nuts that sell for 2.00 a pund should be mixed with peanuts, which sell for 80 cents a pound to make a 10 pound mixture that sells for 1.28 a pound
  5. Algebra

    A store mixes Kentucky bluegrass worth $11 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 588 pound mixture. How many pounds of the Kentucky …
  6. math 114

    A store mixes Kentucky bluegrass worth $11 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 588 pound mixture. How many pounds of the Kentucky …
  7. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be used?
  8. algebra

    A store sells mixtures of almonds and cashews for $6.50 per pound. Peanuts sell for $2.95 per pound and cashews sell for $7.95. How many pounds of each should be used to make 80 pounds of this mixture?
  9. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number …
  10. math

    The Nuthouse offers a mixture of soy nuts and almonds. Almonds sell for $7 per pound and soy nuts sell for $5.50 per pound. The Nuthouse will make 20 pounds of the mixed nuts and sell the mixture for $5.95 per pound. The following …

More Similar Questions