math plz help! urgent!

posted by .

It costs Marie $25 overhead and then an additional $1.25 to make each barrette. She charges $3.50 for each one. Write a function to model Marie's profit?

  • math plz help! urgent! -

    f(x)=3.5x-1.25x-25

  • math plz help! urgent! -

    oh sorry, I forgot to tell you that that isn't a choice. The choices are A) P = 2.25x - 25
    Eliminate
    B) P = 4.75x + 25
    C) P = 2.25x + 25
    D) P = 3.5x - 26.25

  • math plz help! urgent! -

    so the answer is d?

  • math plz help! urgent! -

    Lol no, it is A

  • math plz help! urgent! -

    3.5x-1.25x=2.25x. And the -25 stays the same

  • math plz help! urgent! -

    So I did your wave equation below Waves

  • math plz help! urgent! -

    It costs Marie $25 overhead and then an additional $1.25 to make each barrette. She charges $3.50 for each one. Write a function to model Marie's profit?
    A) P = 2.25x - 25
    B) P = 4.75x + 25
    C) P = 2.25x + 25
    D) P = 3.5x - 26.25
    2)
    Thompson High School had a population of 1800 students in 2010. Every year since then, the population has grown by 50 students a year. Write a formula to model this situation if you let 2010 be t = 0.
    A) P = 210 + 50t
    B) P = 1800 + 50t
    C) P = 2010 + 50t
    D) P = 1800 - 50t
    3)
    Sam bought a car for $25,000 in 2009. Since then the car has depreciated in value by $1500 a year. Write a function that will allow you to calculate how much the car will be worth in 5 years if we let 2009 be t = 0.
    A) C = 2009 - 1500t
    B) C = 25000 - 1500t
    C) C = 25000 + 1500t
    D) C = 25000 - 2009t
    4)
    The Smiths are draining their 25,000 gallon swimming pool. It drains at a rate of 3,000 gallons an hour. Write a function that models the amount of water in the pool after t hours.
    A) W = 25,000 - 3000t
    B) W = 25,000 + 3000t
    C) W = 3000 - 25,000t
    D) W = 3000 + 25,000t

Respond to this Question

First Name

School Subject

Your Answer

Similar Questions

  1. yvette and marie

    Read carefully. Read what Yvette says as the final answer before you give your answer. MY :QUESTION: CAN MARIE ACCEPT THE FACT THAT YVETTE DOES NOT THINK MARIE GAINED WEIGHT?
  2. french

    Do you always need inversion for using que?
  3. 7th grade math

    jess, marie, and emily are sisters. The sum of their ages is 118. Emily is twice jess's age. Jess is 7 years older than Marie. How old is each girl?
  4. French

    could you please check these thanks Directions: Conna├«tre et savoir: Rewrite the following sentence with each pronoun and make all necessary changes. Use this model for each sentence Je connais Marie et je sais qu'elle est fran├žaise. …
  5. math

    David and Marie had $300 altogether. After David spent 2/5 of his money and Marie spent $20, they each had the same amount of money. How much money did Marie have at first?
  6. base-ten blocks

    think of Marie's model. for what could you trade one of the hundreds?
  7. math

    Marie is cleaning an area of her yard to make a garden. She wants to make a rectangular garden with a perimeter of 38ft. What is the greatest area possible that Marie can make the garden?
  8. Algebra

    Marie, a resident of Metropolis, pays Metropolis an annual tax of $46 plus 2.4% of her annual income. If Marie paid $1,558 in tax, what was Marie's income?
  9. pre-algebra, math

    You make and sell birdhouses. Your fixed costs for your tools and workspace are $3000. The cost of wood and other materials needed to make a birdhouse is $10. You sell each birdhouse for $50. Let x represent the number of birdhouses …
  10. math

    Marie bought 5 yards of material to make doll clothes. this costs $8.90. what is the cost of 1 yard of material?

More Similar Questions