Algebra

posted by .

Write a story problem that is associated with this proportion, then solve your problem. 5/$21 =12/n

  • Algebra -

    Five bags of chocolate bark costs $21. What do 12 bags cost?

Respond to this Question

First Name

School Subject

Your Answer

Similar Questions

  1. 8th grade algebra

    need ideas of personal experiences to create a mathematical story problem using 4 pictures of this experience and solve the problem.
  2. 8th grade algebra

    need ideas of personal experiences to create a mathematical story problem using 4 pictures of this experience and solve the problem.
  3. math 5TH GRADE

    write a story problem that represents each division expression.then solve the problem a. write a story problem that represents 528/24 divided
  4. Algebra 1 (HELP PLEASE!!)

    The United States Mint reported at the end of 2006 that the unit cost of producing and distributing a penny was 1.21 c. What percent of the value of a penny is this cost?
  5. math

    Write a story problem that can be solved using the equation 3/4 x 36 = n I know the answer but I don't know how to write a story problem to go with it... I saw a question similar to this but it had two fractions and confused me...
  6. Math

    Write a story for the following multiplication problem : 16x5 Derrick gets $5 for every hour he works at the store. He works for 16 hours each day. How much money does he get everyday?
  7. elementary

    write a problem write a word problem involving the number of pages in a book.then write the numerical expression that you would need to use to solve your problem.
  8. Need all the help i can get

    Hi i'm pretty new to this and i don't know what to do?
  9. Math

    108 is 46% of what number? Write and solve a proportion to solve the problem. I think it's 38 correct me if I'm wrong
  10. Math

    Write a story problem that is associated with this proportion, then solve your problem. 5/$21 = 12/n

More Similar Questions